Instytut Luisa

salon kosmetyczny Sosnowiec – Katowice

Botoks

Preparaty toksyny botulinowej są w użyciu klinicznym od ponad 20 lat. Działanie toksyny polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowo- mięśniowego, czego wynikiem jest relaksacja (osłabienie) wybranych grup mięśni.

Niewielka ilość preparatu, wstrzyknięta do mięśni położonych pod skórą, powoduje zablokowanie odbierania przez nie impulsów nerwowych i w rezultacie ich rozluźnienie, czego widocznym efektem działania na skórze jest wygładzenie zmarszczek.Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga żadnego znieczulenia, gdyż ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny.

Lek podawany jest do odpowiednich partii mięśni, w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach. Zmarszczki całkowicie lub częściowo rozprostowują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika twarzy zostaje zachowana.

Toksyna botulinowa przeznaczona jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy.

W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie kwasem hialuronowym.

Ostrzyknięcie zmarszczek toksyną botulinową może być łączone również z innymi metodami liftingu twarzy.

Końcowy efekt tej terapii uzależniony jest od podanej dawki leku oraz wrażliwości osobniczej pacjenta.

Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu zmarszczek:
 • między brwiami (zmarszczki “lwie”, okolica gładzizny czoła)
 • poprzecznych czoła
 • wokół oczu (kurze łapki)
 • innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi

Pracujemy na dwóch preparatach toksyny botulinowej typu A: Botox i Bocouture

Działanie Botoxu można zauważyć już po około 5 dniach, a po 7- 14 dniach widać ostateczny efekt. W przypadku Bocouture  zmniejszenie zmarszczek zazwyczaj obserwuje się w ciągu 2-3  dni po wstrzyknięciu preparatu, a maksymalny efekt po 30 dniach.

Działanie preparatu utrzymuje się 3- 6 miesięcy. Zależne jest to między innymi od okolicy, która zostaje ostrzyknięta. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po pierwszym zabiegu efekt działania utrzymuje się do około czterech miesięcy. Po kolejnych zabiegach rezultaty mogą utrzymywać się znacznie dłużej.

Po całkowitym zaprzestaniu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć.

Jeżeli z różnych powodów pacjent nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jego skóra na tym korzysta.

Po ustaniu działania preparatu, skóra nadal jest gładka, wypoczęta i przez to bardziej elastyczna. Zmarszczki nie są tak głębokie jak przed leczeniem i dopiero z czasem powracają do wyglądu sprzed zabiegu. Jest to wynik dodatkowego działania toksyny, polegający na tym, że gdy przez kilka miesięcy nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki”, skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej
niż przed zabiegiem.

Odpowiedzi na niektóre pytania:

Co powoduje zmarszczki?

Kiedy się śmiejesz, marszczysz brwi, skupiasz lub mrużysz oczy, mięśnie kurczą się, powodując formowanie się zmarszczek linii. Z biegiem lat skóra traci elastyczność, zmarszczki zaczynają się pogłębiać i pozostają na stałe obecne na twarzy. Linie między brwiami mogą być szczególnie widoczne, sprawiając, że wyglądasz na złego lub zmęczonego, nawet jeśli tak nie jest.

Jakie są dostępne metody leczenia zmarszczek twarzy?

Wygląd bardzo wyraźnych zmarszczek można poprawić, poddając je zabiegowi chirurgicznemu, wstrzykując produkty wypełniające lub lekarstwa, takie jak toksyna botulinowa typu A, albo łącząc niektóre z tych metod. Decyzja o wyborze najbardziej odpowiedniej metody uzależniona jest od miejsca, rodzaju i głębokości zmarszczek.

Na czym polega leczenie toksyną botulinową?

Toksyna botulinowa typu A to naturalnie występujące białko bakteryjne. Niewielkie dawki tej substancji wstrzykiwane są pod skórę do mięśni poddawanych zabiegowi w celu zredukowania zmarszczek. substancja ta blokuje impulsy nerwowe, umożliwiając rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Inne funkcje nerwowe- takie jak wrażliwość skóry na dotyk- nie ulegają zmianie. Zabiegowi towarzysz minimalny dyskomfort i do codziennych czynności można powrócić bardzo szybko po zabiegu.

Jak długo trwa efekt działania toksyny botulinowej na zmarszczki gładzizny?

Pierwsze oznaki działania toksyny botulinowej widoczne będą po 2-3 dniach po zabiegu. Efekt zastrzyków jest zawsze okresowy i utrzymuje się ok.4 miesięcy, a czasem dłużej. Termin następnego zabiegu jest uzależniony od czasu utrzymywania się efektów poprzedniego zabiegu u indywidualnego pacjenta. Nie powinno się przeprowadzać kolejnych zabiegów częściej niż co 3 miesiące.

Jakie są czynniki ryzyka i skutki uboczne/nipożądane toksyny botulinowej?

Skutki uboczne obserwowane po zastosowaniu toksyny botulinowej typu A przy zmarszczkach gładzizny objawiają się przeważnie, jako reakcje w miejscu wstrzyknięcia, np. ból, dyskomfort, szczypanie lub zasininie. Czasem występują też bóle głowy. W rzadkich przypadkach działanie toksyny botulinowej może rozprzestrzenić się się do innych mięśni w okolicy zmarszczek między brwiami, powodując niezamierzone i przejściowe opadanie górnej powieki, zmęczenie oczu, opuchnięcie powieki, łzawienie, suchość oczu lub drżenie mięśni wokół oka. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia widzenia, niewyraźne lub podwójne widzenie lub też zaburzenie ruchu gałki ocznej. Zawroty głowy,
swędzenie, wysypka i reakcje alergiczne obserwowane są bardzo rzadko. Wymienione działania uboczne/ niepożądane występują zazwyczaj w pierwszym tygodniu po podaniu zastrzyków, nie utrzymują się długo i mają charakter łagodny
lub umiarkowany. Ryzyko potencjalnie niebezpiecznych działań ubocznych/ niepożądanych jest bardzo małe, lecz może być podwyższone u pacjentów z zaburzeniami połykania, niektórymi zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, istniejącymi uprzednio schorzeniami płuc lub u pacjentów przyjmujących leki mogące nasilać działanie toksyny botlinowej. Należy poinformować o przebytych lub istniejących chorobach oraz o przyjmowanych lekach.

Następujące działania uboczne/ niepożądane są szczególnie poważne i jeśli wystąpią, należy natychmiast zgłosić się do lekarza:

 • trudności z oddychaniem, przełykaniem lub mową
 • opuchnięcie twarzy, zaczerwienienie skóry, swędząca guzowata wysypka

Objawy te mogą wskazywać na reakcje alergiczną na produkt.

Mezobotoks

Mezobotox nazywany również zabiegiem botox-lift to procedura terapeutyczna, która stanowi połączenie dwóch znanych zabiegów – mezoterapii igłowej (rewitalizacja skóry) i usuwania zmarszczek (toksyna botulinowa). Jest to najnowsza metoda odmładzania twarzy, stosowana przez lekarzy medycyny estetycznej.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na bardzo płytkich mikroiniekcjach, bardzo małych dawek toksyny botulinowej w połączeniu z kwasem hialuronowym lub koktajlem zawierającym odpowiednio dobrane dawki witamin, mikroelementów, aminokwasów.

Ostrzykiwane są duże powierzchnie skóry, np. policzki, strefy wokół ust, czoło, szyja, dekolt. Wielopunktowe wstrzykiwanie rozcieńczoną toksyną botulinową, w mniejszej dawce niż tradycyjna, daje możliwość uzyskania równomiernego rozłożenia preparatu, a tym samym efekt jednolitego wygładzenia powierzchni poddawanego zabiegowi. Natomiast zastosowanie kwasu hialuronowego, witamin, aminokwasów przyczynia się do nawilżenia, odżywienia i rewitalizacji (odbudowy) skóry na danym obszarze.

Mezobotox to zabieg mający na celu zarówno rewitalizację (odbudowę) skóry, jak i delikatne usunięcie jej defektów. Ma zadanie zmniejszyć drobne zmarszczki bez paraliżu mięśni i poprawić ogólny wygląd skóry poprzez lekkie podniesienie i
ukształtowanie brwi, zmiękczenie fałdu między nosem a ustami, usunięcie wgłębienia na podbródku, oraz delikatnie zmniejszenie fałd szyi oraz dekoltu. Mezobotox jest także idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chcą mieć młodszą, bardziej gładką skórę, jednak bez wyraźnych i rzucających się w oczy oznak poddania się zabiegom usuwania zmarszczek.

Jak długo utrzymuje się efekt działania?

Efekt wygładzenia i poprawy napięcia (po jednym zabiegu) pojawia się po tygodniu i utrzymuje przez około pół roku. Określenie dokładnego czasu utrzymywania się efektów zabiegu nie jest możliwe, gdyż wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu oraz trybu życia.

Kiedy skóra traci swoją sprężystość, a zmarszczki zaczynają wracać do swojego naturalnego stanu zabieg można powtórzyć. Należy jednak podkreślić, że pomimo ustania działania toksyny botulinowej skóra wygląda lepiej (pomimo upływu czasu) niż przed zabiegiem. Jest to zasługa mezoterapii i zastosowanego koktajlu, który rewitalizuje (odbudowuje) skórę.

Jakie są wskazania do zabiegu?

 • drobne zmarszczki;
 • zmęczona i zniszczona skóra;
 • okolice nie zalecane do konwencjonalnych zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej np. dolna powieka;
 • skóra dojrzała pokryta gęstą siateczką drobnych zmarszczek;
 • skóra wiotka, mało elastyczna;
 • skóra odwodniona, z drobnymi zmarszczkami.

Gdzie można zastosować zabieg mezobotoxu?

Zabieg można stosować na twarz, a także na szyję i dekolt.

Jaki uzyskujemy efekt po zabiegu?

Stosując zabieg botox-lift (mezobotox) uzyskujemy zaskakująco dobre efekty takie jak:

 • odmłodzenie skóry;
 • wygładzenie zmarszczek;
 • nawilżenie;
 • efekt wypoczętej twarzy;
 • efekt liftingujący.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności. Należy jednak unikać stosowania kosmetyków, makijażu, ciężkiego wysiłku fizycznego, a także nie kłaść się przez minimum cztery godziny po iniekcji lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy również unikać wycierania lub masowania miejsca iniekcji przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.

Mezobotox a inne zabiegi

Zabieg ten jest bardzo często zalecana, aby odmłodzić resztę twarzy po zabiegach usuwania zmarszczek dynamicznych przy użyciu toksyny botulinowej. Mezobotox jest również skuteczny w zakresie poprawy i wzmocnienia efektu innych metod leczenia, takich jak wypełnianie zmarszczek statycznych kwasem hialuronowym. Zabiegi można wykonywać jednocześnie.